Bezárás
BezárásVálassz várost
BezárásVálassz várost

Táncsics Szobor Orosháza

5900 Orosháza, Táncsics Mihály utca 2.

Táncsics Szobor információk

A szoborról

 
A Táncsics szobrot Antal Károly készítette, anyaga mészkő, mérete 210 cm.

 

Táncsics Mihály (1799-1884)


A jobbágyszármazású Táncsics Mihály 1799-ben született.  Takácsként végzett kezdeti tanulmányai után, majd Budán elvégezte a tanítóképzőt. A tanítói oklevél megszerzése után szolgadiákként több gimnáziumban is megfordult, Kecskeméten, Nyitrán valamint Pesten is. Jogi tanulmányait  már nem fejezte be, mert közben az irodalom és a magyar nyelvészet iránt kezdett el érdeklődni.

Miközben különböző nemesi családoknál nevelőként dolgozott, nyelvészeti kérdésekkel foglalkozott. Számos kritika érte. Nagyon kelendőek voltak azonban a számos kiadást megért tankönyvei.
 
Figyelme egyre inkább a politika felé terelődött.  Az 1830-as évek közepétől megjelent irányregényeiben és publikációiban,  valamint a Kunoss Endrével együtt szerkesztett Természet című lapban a polgári átalakulás Széchenyi által megfogalmazott, felülről építkező, programját népszerűsítette.
A negyvenes évek elejétől, a Pesti Hírlap megjelenésétől azonban Kossuth mellé állt. A cenzúra miatt nagyrészt külföldön megjelent politikai röplapjaiban és népkönyveiben a reformellenzék programjának elfogadtatásáért, megvalósításáért, az érdekegyesítés paraszti bázisának megteremtéséért harcolt.

Csak 1848-ban jelent meg az Owen, Fourier, Cabet nyomán, 1843-ban Józanész címmel írt műve, melyben kifejtette elképzeléseit, a magántulajdont kiküszöbölő, osztály nélküli kommunista társadalomról. Táncsics belátta azonban, hogy Magyarországon a történelmi fejlődés a polgári átalakulást tűzte napirendre. Felvetette a jobbágyság minden váltság nélkül történő megváltásának, a feudális viszonyok forradalom útján történő felszámolásának lehetőségét. 1846-ban európai körútjáról hazatérve bujkálnia kellett, 1847 márciusában azonban elfogták és sajtóvétségért bűnvádi eljárást indítottak ellene. Börtönéből 1848. március 15-én szabadította ki a márciusi ifjak által vezetett pesti nép.

1848 áprilisában a siklósi kerület képviselője lett az országgyűlésben, ekkor indítja lapját is, mely Munkások Újsága címmel a parasztság és a munkásság érdekeiért harcoló hetilap volt. A szabadságharc leverése után lapját betiltották, sőt, a megtorlások idején in effigie kivégezték, nyolc évig rejtőzködnie kellett. Felesége saját házuk alatt készített számára rejtekhelyet, s itt élt 1857. májusáig, az amnesztia kihirdetéséig. Illegalitásban írt röpirataiban ellenállásra szólított az önkényuralom ellen és felkelést készített elő. 1860-ban egy március 15-i tüntetés szervezése és röpiratainak terjesztése miatt elfogták és 15 évi börtönre ítélték. 1860-ban ismét letartóztatták, felségsértésért 10 évre ítélték, ahonnan csak az 1867-es kiegyezést követően, csaknem megvakulva szabadult.

Az 1869-72 közötti országgyűlésen az orosházi választókerület képviselőjeként interpellált a választójog kiterjesztése, az egyház és állam szétválasztása, és a földreform megkezdése érdekében. 1869-ben csatlakozott az Általános Munkásegylethez, mely elnökévé választotta, miközben szerkesztette az Arany Trombita című lapot, mely egyben az egylet közlönyeként funkcionált.

Az Általános Munkásegylet vezetőivel a munkásmozgalom internacionalista iránya miatt támadt nézeteltérései következtében 1870 júniusában leköszönt elnöki tisztéről, kapcsolata a szocialista mozgalommal azonban haláláig megmaradt. Képviselői mandátumának lejárta után a közélettől visszavonult. Miközben önéletrajzán dolgozott és összes művei gyűjteményes kiadását készítette elő, anyagilag tönkrement, házát elárverezték. A parasztságban már nem látott a fennálló társadalmi és gazdasági viszonyok megváltoztatására alkalmas potenciális erőt, a munkásosztályra pedig, mint egy jövőbeli politikai vezető rétegre tekintett.
 
 
Forrás:

 



Fizetett hirdetés

Még több Látnivaló Orosházán

A Szántó Kovács János múzeum Orosházán. A kép forrása: oroshaza-gyoparos.hu
Szántó Kovács János Területi Múzeum

A Szántó Kovács János Területi Múzeumot a Dózsa György utca 5. szám alatt látogathatj...

Történelmi Emlékpark Orosházán. A kép forrása: oroshaza-gyoparos.hu
Történelmi Emlékpark

A Táncsics Gimnázium előtt találhatjuk a Történelmi Emlékparkot, mely Szervátiusz Tibor...

Logó
Evangélikus lelkészlak

Az evangélikus lelkészlak az 1800-as évek közepén épült klasszicista stílusban.

Vélemények, hozzászólások

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned, ha nem vagy még regisztrált felhasználónk kattints ide

Látnivalók

Eseménynaptár

Fizetett hirdetés


Fizetett hirdetés

Feb 06

Rejtélyek Szobája
Fantasztikus szórakozás, mozijegy áron! Több, mint egy órátok van arra, hogy különböz...
Budapest

Feb 06

Számtalan szabadidős lehetőség, családi-és gyermekprogramok, finom ételek, zamatos boro...
Festői környezetben várunk mindenkit - számtalan szabadidős lehetőséggel! Nálunk jól
Balaton

Fizetett hirdetés

Térkép




Szállás a közelben

1 Brill Hotel Orosháza

A 2014-ben épült 24 szobás, három csillagos Brill Hotel Orosháza legfrekventáltabb belvá...

2 Szalai Apartman Orosháza

Légkondicionált, 2+1/2 szobás, 72m2-es, erkélyes, nagy étkezős, konyhás apartman. Minden...

3 Belvárosi és Kertvárosi Vendégház Orosháza

Ha Ön olcsón és színvonalas helyen szeretné eltölteni szabadidejét, foglaljon szállást...

Shopping a közelben

2 Soke Kft. Optika

Optometria, kontaktológia, fül-orr-gége gyógyászat, egészségpénztári elfogadóhely

Megosztom



Látnivaló kereső Orosháza

Partnereink




Facebook